B

B

DERİN ANLAYIŞ SANATI

Ortak evimiz

Bana dediler ki:

Dünya senin evindir. Bu dünyada kendinle ve diğerleriyle bir olmak, tek olmak, bütün olmak... Üzerinde çalışılması gereken gerçek amaç işte bunu kavrayabilmektir. Nasıl mı kavrarsın bunu? Tabii ki bütünlüğünün farkına varman ve kendini daha fazla bölmemenle.

dunyanin_1001_turlu_hali_catwithhat-2.jpg

'Kendini gerçekleştirme' denilen yolculukta, yorgunluk fikrini zihninden çıkarmalısın. Hep içine bakmalı, kendine dönmelisin. Böylece bütünlüğüne dair duyduğun çelişkilerden kurtulursun. Gerçek evini anlama ve kendini orada gerçekleştirme yolunda Yüce Tanrı’dan yardım istemeyi unutma. O her zaman yanında ve yardımına hazırdır.

Zihnine şüphe geldiğinde, kendine bak ve söyle: "ben bütünüm ve tekim, dünya benim evimdir", derin bir nefes al, bütünlüğünü fark edeceksin. Şüphelerinle bütünlüğünü parçalama! Sen kendinden şüphe duymak için yaratılmadın zira senin ruhun tamdır, bölünemez.

Teksin, biriciksin, tek ol ve bunu bil, öyle davran. Varlığından şüphe duyma ve varlığını onurlandır.

Ben de dua ettim:

"Yüce Tanrı’m kendimi bulma ve tekâmül yolumda senin İlahi desteğinle yürüyorum. Dünyayı evim olarak seçtiğin için, evimde güvende olmama destek olduğun için sana tüm inancımla şükrediyorum"